• Almanya’da koalisyon görüşmelerinde Türkiye maddesi

  Almanya'da 3 lider, büyük koalisyon hükümetini devam ettirme konusunda 28 sayfalık müzakere sözleşmesi üzerinde anlaştı. Koalisyon görüşmelerinde Türkiye'ye vize serbestisi verilmeyecek ve gümrük birliği genişletilmeyecek maddeleri de yer aldı.

  12 Ocak 2018 - 16:56
  Almanya’da koalisyon görüşmelerinde Türkiye maddesi

  Almanya’da 3 lider, büyük koalisyon hükümetini devam ettirme konusunda 28 sayfalık müzakere sözleşmesi üzerinde anlaştı. Koalisyon görüşmelerinde Türkiye’ye vize serbestisi verilmeyecek ve gümrük birliği genişletilmeyecek maddeleri de yer aldı.

  Almanya’da seçimlerin üzerinden yaklaşık 4 ay geçmesine rağmen yeni hükümet kurulamadı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, SPD lideri Martin Schulz ve CSU lideri Horst Seehofer dün akşam koalisyon için bir araya geldi. Bugün sabah saatlerine kadar süren görüşmede üç lider büyük koalisyon hükümetini devam ettirme konusunda 28 sayfalık müzakere sözleşmesi üzerinde anlaştı. Partilerin uzlaşmaya vardığı konular arasında ‘Türkiye’de bulunuyor. Sözleşmenin 26. sayfasında ‘Türkiye’ başlığıyla yer alan maddeye göre Türkiye’yle yeni fasıl açılmayacak ve açılan fasıl kapanmayacak. Türkiye’ye vize serbestisi verilmeyecek ve gümrük birliği genişletilmeyecek.

  SÖZLEŞME 28 SAYFA

  Hürriyet’ten Celal Özcan’ın haberine göre, yeni hükümet kurulmaması halinde yapılacak erken seçimle koltuklarını kaybedeceği endişesini taşıyan Almanya Başbakanı Angela Merkel, SPD lideri Martin Schulz ve CSU lideri Horst Seehofer büyük koalisyon kurulması için perşembe günü, müzakere masasına oturdu. Görüşme cuma sabahına kadar sürdü. Cuma sabahı tarafların 24 saati aşkın bir süredir halen anlaşamadıkları, görüşmenin devam ettiği haberi, yeni koalisyon hükümetinin kurulamayacağı endişesini artırdı. Ancak son anda üç liderin ‘sondaj görüşmelerinde’ uzlaşmaya vardıkları haberi geldi. Üç lider büyük koalisyon hükümetini devam ettirme konusunda 28 sayfalık müzakere sözleşmesi üzerinde anlaştı.

  VİZE SERBESTİSİ YOK

  Ön sözleşmede yeni hükümetin Türkiye politikası ayrı bir başlıkla yer alıyor. 26’ncı sayfada ‘Türkiye’ başlığıyla yer alan maddeye göre Türkiye’yle yeni fasıl açılmayacak ve açılan fasıl kapanmayacak. Türkiye’ye vize serbestisi verilmeyecek ve gümrük birliği genişletilmeyecek.

  TÜRKİYE BÖLÜMÜ

  “Türkiye bizim için çok yönlü ilişkilere sahip olduğumuz önemli bir müttefik ve komşu. Demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları kötüleşti. Bu nedenle müzakerelerde bir fasıl kapatılmadığı gibi yeni bir fasıl açmayı da istemiyoruz. Türkiye gereken yükümlülüklerini yerine getirmediği sürece vize liberalleşmesi olmayacak ve Gümrük Birliği genişletilmeyecek. “

  Şimdi söz kurultayda
  Şimdi sıra SPD’nin 21 Ocak’ta Bonn’da yapacağı olağanüstü kurultayında. SPD, sondaj görüşmelerinde varılan uzlaşma üzerine büyük koalisyonu kurmak için asıl müzakerelere başlanmasını kurultayda delegelerin onayına sunacak. SPD lideri Martin Schulz, kurultayda büyük koalisyon müzakerelerine ‘Evet’ çıkması için parti teşkilatlarını ikna turuna çıkıyor.

   

  YORUMLAR