Oktan Erdikmen

Oktan Erdikmen

Yazarın Diğer Yazıları

AKP’nin gurbetçiyle ne derdi var?

AKP hükümeti, halkın vergilerini dağıtırken, Türkiye’de çok oy aldığı yerleri kayırıyor.

İzmir’in Süper Lig’deki tek takımı Göztepe, CHP’li belediyenin kendi imkanlarıyla yaptığı, derme çatma bir statta futbol oynuyor.

Çoğunlukla AKP’ye oy veren şehirlerde ise on binlerce kişilik boş statlar var.

AKP’li bir belediye başkanı, seçimden sonra mahallelerin AKP’ye oy verme oranlarını yayımlayarak, yolların bu sıraya göre asfaltlanacağını bile ilan etmişti.

Bu ahlaki açıdan yanlış bir tutumdur. Ancak Türkiye öyle bir hale getirildi ki, ahlaklı, adaletli olmak enayilik gibi görülüyor.

Devir, gemiciklerini yüzdüren kaptanların, atı alıp Üsküdar’ı geçen reislerin devri.

Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşları da Bayburtlulardan eksik kalmayarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yüzde 70’e yakın bir oranla destek veriyor.

Buna rağmen, onlara verilen sözler tutulmuyor.

Dönemin AKP Genel Başkanı Davutoğlu, 2015 seçimlerinden önce milyonlarca gurbetçinin gözlerinin içine bakarak THY biletlerinde indirim yapılacağını ve emeklilere çalışma izni verileceğini söylemişti.

Ancak seçimden sonra U dönüşü yaptı.

Gurbetçilerin mecburiyetinden yararlanıp fahiş fiyatla bilet satan karteller engellenmediği için, yüz binlerce insan memleketlerine arabalarıyla gitmek zorunda kaldı.

Gümrük yetkilileri, sezon başında “Kapıkule’de bekleme süresini 1 saate indirdik” diye açıklama yaptılar.

Şimdi onun da yalan olduğu ortaya çıktı. 10-15 saat bekleyenler var.

Nasılsa sahip çıkan yok diye, Bulgaristan araçların lastiklerine göstermelik bir su sıkıyor, güya dezenfekte ediyor.

Bütün bu çileli süreci atlatıp yola devam eden insanlarımızın da bir kısmı maalesef trafik kazalarında hayatını kaybediyor.

Geçen sene bir kardeşimiz, Kapıkule’de 20 saat bekledikten sonra, Bulgaristan sınırında kalp krizi geçirerek vefat etmişti.

Bu sene sınırdan geçişin ardından onlarca gurbetçinin hayatını kaybettiği kazalar yaşandı.

Bunlar yarı kazaysa, yarı da cinayettir. Sorumlusu da kendileri bedavadan business class yolculuk yaparken, gurbetçilere verdikleri sözleri tutmayan siyasetçilerdir.

Turist gelsin diye tur şirketlerine verilmeyen destek, Avrupalılara yapılmayan şirinlik kalmadı.

Yabancı turist, uçağa binip havalimanı transferiyle her şey dahil otele gidiyor. Bir hafta sonra şehir merkezine bile uğramadan evine dönüyor. Otel ve uçak parası, her şey dahil, memleketine giden gurbetçinin sadece uçak parasının yarısı bile etmiyor.

Neden?

Sizin bu insanlarla ne alıp veremediğiniz var?

Oysa oy, alın işte size oy da veriyorlar. Bayburtlular, Konyalılar, Kayserililer oylarının karşılığını fazla fazla alırken, gurbetçilere verdiğiniz sözleri neden tutmuyorsunuz?

Bu insanları niye kara yoluna mecbur ediyorsunuz? Yanlış yönetimin, har vurup harman savurmanın bedelini, neden gurbetçiye fahiş bilet satarak ödetiyorsunuz?

“Ne yaparsak yapalım, nasılsa bize oy veriyorlar” diye mi düşünüyorsunuz?

Yoksa çocukken Almanya’dan herkese çikolata getirdiler de, bir tek size mi vermediler?

Yazarın Diğer Yazıları