• ABD’nin YPG’ye silah yardımı: Deyr ez Zor operasyonu kapsamında 90 tır daha gönderildi

  ABD, Rakka ve Deyr ez Zor operasyonu kapsamında terör örgütü YPG'ye ağır silah ve zırhlı araçlar göndermeyi sürdürüyor.

  13 Eylül 2017 - 19:51
  ABD’nin YPG’ye silah yardımı: Deyr ez Zor operasyonu kapsamında 90 tır daha gönderildi

  ABD, Deyr ez Zor operasyonu kapsamında PKK’nın Suriye kolu olan terör örgütü YPG’ye 90 tırlık ağır silah ve mühimmat yardımı gönderdi. Tırlarda zırhlı Hummer tipi araçlar ile ağır silahlar bulunuyor.

  Uluslararası basına konuşan bir YPG’li terörist, silah ve zırhlı araç sevkiyatının kendilerine dün ulaştığını belirterek, ABD’nin operasyon için kendilerine daha fazla silah göndereceğini söyledi:

  “ABD, Deyr ez Zor operasyonu nedeniyle bize zırhlı Hummer araçları ile ağır silahlar gönderdi. Bize ulaşan silahlar içerisinde roketler, ısı güdümlü füzeler, doçkalar, otomatik makineli tüfekler, havan topları ve Kalaşnikof silahları var. Silahlar ve zırhlı Hummer araçları Kürdistan bölgesinden (Kuzey Irak) karayoluyla Semelka Sınır Kapısı’ndan Rojava’ya sokuldu. Oradan da tırlarla Deyr ez Zor kentinin doğusunda IŞİD’den temizlediğimiz bölgelere bırakıldı. Silahlar ve zırhlı araçlar 90 tırla geldi. Operasyon için daha fazla ihtiyacımız var. Bunu ABD’li yetkililere bildirdik. Yakında daha fazla ağır silahın gönderileceği sözünü verdiler.”

  ABD, şimdiye kadar YPG’ye 1480 tırlık ağır silah ve zırhlı araç yardımında bulundu.

  YORUMLAR