• ABD Başkanı Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını resmen açıkladı

  06 Aralık 2017 - 20:12
  ABD Başkanı Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını resmen açıkladı

  ABD Başkanı Donald Trump, İSrail’in resmi başkentini Kudüs olarak tanıdıklarını resmen açıkladı.

  ABD Başkanı Trump dünyayı ayağa kaldıran Kudüs kararını kameralar karşısında açıkladı. Filistin sorununa katkıda bulunacağını ileri süren Trump konuşmasında şunları söyledi:

  “ABD Ortadoğu’daki barış sürecine derinden bağlıdır. Barış anlaşmasının sağlanması için elimden geleni yapacağım. Ben artık zamanı geldiğine inanıyorum. Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma vakti gelmiştir.”

  Ayrıntılar geliyor…

   

  MECLİS’TEN ORTAK DEKLERASYON

  TBMM, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma girişimine karşı ortak bildiri yayımladı.

  AK Parti, CHP, HDP ve MHP’nin imza koyduğu bildiride, ABD’nin bu tavrının bölgede bir dizi tehlikeli gelişmeyi tetikleyecek, çatışma doğuracak, yeni insani dramlara neden olacak bir yaklaşım olduğu belirtildi. Filistin sorununun çözümü için gösterilen barışçıl çabaların da bu girişim karşısında büyük darbe alacağı belirtilen bildiride şöyle denildi:

  “Ortadoğu’da bir dizi istikrarsızlık yaşanacaktır. İsrail ve Filistin arasında adil, kalıcı, dengeli, tarihi ve manevi haklara riayet eden bir barış gerçekleşmeden insanlığın huzur ve selamete ulaşmasının mümkün olmayacağı unutulmamalıdır. Bu kabul edilemez gelişmeler karşısında, Türkiye Cumhuriyetini oluşturan 80 milyonun her bir ferdinin, BM kararları hilafına Kudüs’ün tarihi statüsünü değiştirme yönündeki maceracı girişimleri kesin ve tartışmasız bir şekilde reddetme iradesini TBMM olarak dünya kamuoyuna ifade ve ilan ederiz.”

  ABD Kudüs

   

  İlber Ortaylı’dan manidar Kudüs paylaşımı!

  Kudüs gerilimi büyüyor… ABD’den vatandaşlarına uyarı!

  YORUMLAR