• 4 Bakanla ilgili karar seneye kaldı!

  23 Aralık 2014 - 06:45
  4 Bakanla ilgili karar seneye kaldı!

  Dört eski bakan ile ilgili kurulan Soruşturma Komisyonu “Yüce Divan” oylamasını 5 Ocak 2015’e erteledi.

  Veli TOPRAK/ANKARA – SÖZCÜ
  Dört eski bakanla ilgili ‘Yüce Divan’ oylaması için toplanan TBMM Yolsuzlukları Soruşturma Komisyonu toplantısından, oylamanın 5 Ocak tarihine ertelenmesi kararı çıktı.
  17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu’nda adları geçen 4 eski bakan Muammer Güler, (eski İçişleri Bakanı) Zafer Çağlayan, (eski Sanayi ve Ticaret Bakanı) Egemen Bağış (eski Avrupa Birliği Bakanı) ve Erdoğan Bayraktar (eski Çevre ve Şehircilik Bakanı) hakkında kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu çalışmalarını tamamladı. Yapılan istişare sonucu Yüce Divan oylaması 5 Ocak 2015 tarihine ertelendi.
  İKİNCİ KEZ ERTELENMİŞTİ
  Dört bakanla ilgili oylama işlemine geçilmişti. MASAK raporuna (bilirkişi) karşı Muammer Güler, Zafer Çağlayan ve Egemen Bağış itiraz ettiler. Eski bakanlar komisyona tek belge sundular.
  Komisyon bu belgeleri incelemek için 18.00′a kadar toplantıya ara verdi.
  Meclis Soruşturma Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “MASAK raporu ve itirazlara ilişkin çalışmalar tamamlanamazsa komisyonun karar toplantısı ertelenebilir.” dedi.
  ERTELEME KARARI ÇIKTI
  Köylü’nün bu açıklamasından sonra saat 19.00 civarlarında MASAK raporlarının incelenmesi uzun sürdüğü için komisyon çalışmalarının, saatler süren bekleyişin ardından oylama toplantısının 5 Ocak tarihine ertelendiği açıklandı.

  NEYLE SUÇLANIYORLARDI?
  ZAFER ÇAĞLAYAN
  1- Zarrab’ın İran’a altın ihracatı yapması işlerinde imtiyaz sağlamak.
  2- Gana’dan kaçak yollarla yurda sokulmak istendiği iddia edilen 1.5 ton altınla ilgili adli ve idari soruşturmaları engelleyerek altının Dubai’ye çıkışını sağlamak.
  MUAMMER GÜLER:
  1- Zarrab’ın araçlarına trafikte emniyet şeridi kullanma imtiyazı vermek ve koruma polisi görevlendirmek.
  2- Zarrab’la birlikte gözaltına alınan bazı şüphelilerin ve yakınlarının yasaya aykırı olarak istisnai yoldan Türk vatandaşlığına geçirilmesini sağlamak.
  3- Zarrab’la ilgili adli ve istihbari çalışma yapılıp yapılmadığının araştırılması için talimat vermek.
  4- Zarrab’ın usulsüzlükleri hakkında basında çıkacak haberlerin engellenmesi için girişimde bulunmak.
  EGEMEN BAĞIŞ
  1- İran asıllı işadamı Reza Zarrab’ın turizm belgeli bir otel kiralama girişimi ile yakınlarına vize alınması işleri için aracılık etmek.
  2- Zarrab’la ilgili soruşturma olup olmadığı yönünde kurum ve kuruluşlardan araştırma yapılmasını sağlamak.
  3- Zarrab’ın usulsüzlükleri hakkında basında çıkacak haberlerin engellenmesi için girişimde bulunmak.
  ERDOĞAN BAYRAKTAR
  1- Bir suç örgütünün yönetici ve üyelerinin kendilerine sağlanan miktar ve değeri tespit edilemeyen bazı menfaatler karşılığında; kişiye özel imtiyazlı imar planlarını onaylatmaları, imar planlarına aykırı olarak yapılan bazı projelerin usulsüzlüklerine göz yummaları ve denetimlerden sorunsuzca geçmelerini sağlamaları ve bu eylemlerin bir kısmını Erdoğan Bayraktar’ın görevde olduğu sırada ve onun bilgisi doğrultusunda gerçekleştirmeleri. Bakanlıktan iş alan şirketlerin yemek işlerinin yakınlarının ortağı olduğu şirketlere verilmesi için tavassut (aracılık) etmesi.

  YORUMLAR