• CHP’li Erdoğdu: “KDV iadesi boş hayal”

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, TBMM’ye sevk edilen katma değer vergisi kanun tasarısı ile piyasada KDV iadelerinin ödeneceğine ilişkin iyimser bir hava oluştuğunu belirterek, “Oysa tasarıda böyle bir madde yok. Hükümetin bugüne kadar birikmiş yaklaşık 160 milyar TL KDV iadesi yapacağı boş bir hayal” dedi.

  12 Mart 2018 - 13:56
  CHP’li Erdoğdu: “KDV iadesi boş hayal”

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, TBMM’ye sevk edilen katma değer vergisi kanun tasarısı ile piyasada KDV iadelerinin ödeneceğine ilişkin iyimser bir hava oluştuğunu belirterek, “Oysa tasarıda böyle bir madde yok. Hükümetin bugüne kadar birikmiş yaklaşık 160 milyar TL KDV iadesi yapacağı boş bir hayal” dedi.

  Hükümetin 15 temmuz darbe girişimi sonrası ekonomik canlılık yaratmak amacıyla çeşitli önlemler aldığına işaret eden Erdoğdu, 16 nisan referandumu sürecinde de istihdama geçici çareler getirmeyi amaçlayan kampanyalar, kredi garanti fonu kredileri ve vergi indirimi gibi “seçmene selam” türünden tedbirlerle Türkiye’nin sıcak para finansmanına bağımlığını derinleştirdiğini söyledi. Erdoğdu şöyle devam etti:

  “MALİYE’NİN KEYFİNE BIRAKILMIŞ”

  “Yaklaşan seçimler öncesi biriken KDV iadelerini ödeyecekmiş beklentisi yaratarak piyasaya yeni havuç gösteriliyor. Oysa tasarı, bir mükellefin mal veya hizmet alışları dolayısıyla ödediği KDV’nin, hesaplanan KDV ile telafi edilememesi nedeniyle oluşan ve sonraki döneme devrederek biriken iadelerin ödenmesini tamamen Maliye Bakanlığı’nın keyfine bırakıyor. Tasarıyla, mükelleflerin bir vergilendirme döneminde indirilecek KDV toplamının, hesaplanan KDV toplamından fazla olduğu hallerde, aradaki farkın iade edilmeyeceği kuralını kaldırıyor ve her bir vergilendirme dönemine ilişkin 12 ay süreyle indirim yoluyla giderilemeyen KDV’nin, izleyen altı ay içinde mükellefe iadesini öngörüyor. ama bütün bu düzenlemeler 1 ocak 2019’da yürürlüğe girecek. o tarihten önceki birikmiş KDV iadesinin ödenmesi ise, ‘bütçe olanakları çerçevesinde’ denilerek ve yıllara yayılarak iadesi ya da muhtelif vergi borçlarına mahsup edilmesi veya gider yazılması konusunda düzenlemeler yapmaya maliye bakanlığı yetkili kılınıyor. Yani birikmişlerin ödenmesi veya başka borçlara karşılık mahsup edilmesi tamamen Maliye Bakanlığı’nın keyfine bırakılmış.”

  AKP’nin göreve geldiğinden bu yana 9 kez vergi affı çıkardığını, bunun vergi motivasyonunu bozduğuna dikkat çeken Erdoğdu şöyle dedi:

  “NASILSA AF ÇIKAR”

  “Yani AKP 20 ayda bir vergi affı getirdi. Herkes nasılsa af çıkar beklentisiyle vergisini zamanında ödemiyor. 2017 yılında, 57 milyar TL’si nihai tüketiciden tahsil edilmiş ancak devlete ödenmemiş KDV olmak üzere, toplamda 134 milyar liralık tahakkuk etmiş vergiyi toplayamayan AKP hükümeti, kamu finansmanı için 16 milyar 816 milyon dış, 66 milyar 805 milyon da iç olmak üzere, toplamda 83 milyar 622 milyon lira hazineyi borçlandırmış durumda. Bu borcun vadesine göre hazineye faiz maliyeti 10 milyar TL’nin üzerinde olacak. Yani, sadece tahakkuk etmiş 55 milyarlık KDV’nin toplanması bile bu maliyeti üçte bire indirecekti. Devlet alacaklarını denetlemez ve zamanında tahsilat yapmazsa böyle devlet ciddiyetiyle bağdaşmayan, el yordamıyla idare edilen bir Türkiye görüntüsü ortaya çıkar.”

  YORUMLAR