• CHP’den Soylu’ya ‘bütünşehir’ soru önergesi

  İçişleri Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın büyükşehir sayısının artırılması yerine, büyükşehir olmayan 51 ilin ‘bütünşehir’ statüsüne alınması formülü CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil tarafından eleştirildi. Yeşil, bütünşehir yasasıyla ortaya çıkacak özerklik ve eyalet tehlikesine dikkat çekti.

  07 Mart 2018 - 12:04
  CHP’den Soylu’ya ‘bütünşehir’ soru önergesi

  İçişleri Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın büyükşehir sayısının artırılması yerine, büyükşehir olmayan 51 ilin ‘bütünşehir’ statüsüne alınması formülü CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil tarafından eleştirildi. Yeşil, bütünşehir yasasıyla ortaya çıkacak özerklik ve eyalet tehlikesine dikkat çekti.

  İçişleri Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ortak çalışması sonucunda, büyükşehir sayısının artırılması yerine, büyükşehir olmayan 51 ilin ‘bütünşehir’ statüsüne alınması formülü ağır bastı. Bu kapsamda, taslağa göre, nüfus sınırı şartı olmadan 30 büyükşehrin dışında kalan iller ‘bütünşehir’ sayılacak. Büyükşehirlerde olduğu gibi tüm belde belediyeleri kapanacak ve merkeze bağlanacak. İllerdeki ‘merkez ilçe’ statüsü son bulacak. ‘Bütünşehir’ uygulamasına geçilecek illerde belde belediyeleri ve köy muhtarlıkları kalkacak.

  SÜLEYMAN SOYLU’YA SORU ÖNERGESİ

  CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil tehlikeli sonuçlar doğuracak ‘bütünşehir’ konusunu meclis gündemine taşıdı. Yeşil, İçişleri Bakanı’na yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

  Önergedeki sorulardan bazıları şöyle:

  -Bu konuda, İçişleri Bakanlığınca yapılan kesinleşmiş bir kanun tasarı çalışması var mıdır?
  -Bu düzenleme ile; Kentsel alanda yaşayan AKP’li oylarının düşmesi eğilimi karşısında İl belediyelerine, kırsal ve yarı kırsal alan ilçelerden bindirilmiş oy devşirilmesi ve ikamesi yapılması mı amaçlanmaktadır?
  -İlgili düzenlemede; “Türkiye’nin Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı” madde çekincelerini dikkate alacak ve olası bir yerel özerkliği filizlendirebilecek fiili bir duruma dönüştürmemeye yönelik hususlar da kapsama alınmış mıdır?
  -Binlerce Anadolu Köyünün, mahalle statüsüne geçmesiyle; Kırsal kültürden, tarım ve küçük ölçekli hayvancılıktan uzaklaşan Köylerin imarı, “TOKİ mimarisine”, Hayvancılık ise; büyük tekel şirketlere mi emanet edilecektir.

  YORUMLAR