• Fransızlar “Macron” dedi

  08 Mayıs 2017 - 12:18
  Fransızlar “Macron” dedi

  FRANSA’DA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİ MACRON KAZANDI. YÜRÜYÜŞ HAREKETİNİN LİDERİ MACRON YÜZDE 65,5 OY ALIRKEN RAKİBİ AŞIRI SAĞCI LE PEN YÜZDE 34,5 OY ALDI.

   

  FRANSIZLAR “MACRON” DEDİ.. MERKEZDEKİ LİBERAL ADAY EMMANUEL MACRON ÜLKENİN YENİ CUMHURBAŞKANI OLDU.

  ÜLKEDE 48 MİLYON SEÇMEN 67 BİN SANDIKTA OY KULLANDI. YÜRÜYÜŞ HAREKETİNİN LİDERİ MACRON YÜZDE 65,5 OY ALIRKEN RAKİBİ AŞIRI SAĞCI LE PEN YÜZDE 34,5 OYDA KALDI.

  MACRON                    LE PEN

  % 65,5                          % 34,5

  KATILIM,YÜZDE 80’DEN FAZLA SEÇMENİN OY KULLANDIĞI İLK TURDAN DÜŞÜKTÜ. HER İKİ ADAYI DA DESTEKLEMEYEN SEÇMENİN YÜZDE 25’İ SANDIĞA GİTMEDİ. OY KULLANAN YÜZDE 75’İN İSE YÜZDE 10’U GEÇERSİZ OY KULLANDI.

  FRANSA’DA CUMHURİYET TARİHİNİN EN GENÇ CUMHURBAŞKANI OLAN MACRON SONUÇLARIN AÇIKLANMASININ HEMEN ARDINDAN İLK MESAJLARINI FRANSIZ BASINI ÜZERİNDEN VERDİ. MACRON, “FRANSA’DA YENİ VE TARİHİ BİR SAYFA AÇILMIŞTIR. BU SAYFANIN GÜVENİN UMUDUN YENİDEN İNŞAA EDİLDİĞİ BİR SAYFA OLMASINI İSTİYORUM” DEDİ. ARDINDAN DA KAMERALARIN KARŞISINA GEÇEREK FRANSIZ HALKINA TEŞEKKÜR ETTİ. MESAJINDA SELEFİ HOLLANDE DÖNEMİNDE ZOR ZAMANLAR YAŞATAN TERÖRE DE DEĞİNDİ.

  Fransa’yı savunacağım. Avrupa’yı savunacağım. Değerlemizi savunacağım. Tüm ülkelere dostane Fransa’dan selam yolluyorum. Fransa barışı ve uluslararası iş birliğini desteklemek için çalışmaya devam edecek. Bir taraftan da Fransa terörle mücadelede birinci sırada yer alacak. Size söz veriyorum.

  MACRON DESTEKCİLERİ LOUVRE MÜZESİ ÖNÜNDE KURULAN MEYDANDA GECE BOYUNCA GALİBİYETİ KUTLADI.

  LE PEN YARIŞI KAYBETMİŞ OLSA DA ALDIĞI OY ORANI PARTİSİ AÇISINDAN BAŞARI OLARAK GÖRÜLÜYOR. SONUÇLARA GÖRE 48 MİLYON SEÇMENİN 11 MİLYONU AB VE GÖÇMEN KARŞITI POLİTİKALARI İLE TANINAN AŞIRI SAĞLI LİDERE OY VERDİ. LE PEN’İN KONUŞMASINDA DA PARTİ İÇİ DEĞİŞİME VURGU VARDI.